RECEPTY

Šťavnaté hovězí masíčko, uprostřed růžové, ale plné šťávy, to je sen většiny gurmánů. Našim cílem je Vás provést od nákupu vhodného nádobí či náčiní, až po dokonale připravený moderní pokrm.


Švestkový koláčZobrazit galerii

Švestkový koláč

Švestkový kynutý koláč s mákem

Obtížnost: střední | Porce: 8 | Čas: 45+60+45m


švestky300–400 g
mletý mák250 g
cukr moučka (podle chuti)
mléko (podle potřeby)100–200 ml
mletá skořice
polohrubá mouka pšeničná250 g
mléko100 ml
vejce1 kus
droždí15 g
máslo50 g
třtinový cukr4 lžíce
strouhanka100 g
 
Drobenka:
máslo50 g
mletá skoříce
třtinový cukr4 lžíce

 

Z mléka, másla, cukru a droždí si připravíme kvásek, který necháme asi 10 minut v teplém místě nakynout. Poté si připravíme mouku, do které rozklepneme vejce, přilijeme nabobtnalý kvásek a vypracujeme hladké těsto, které necháme asi 1–1,5 hodiny dále v teple vykynout.

Mezitím svaříme mák s cukrem a skořicí, přičemž do směsi postupně přiléváme mléko tak, aby vznikla konzistence připomínající pastu. Pak si očistíme a rozpůlíme švestky, případně je můžeme rozříznout na čtvrtky.

Zapneme troubu a předehřejeme ji na 180 °C. Formu na koláč vyložíme pečicím papírem a rozprostřeme do ní vykynuté těsto, které pomažeme připravenou makovou směsí, a poklademe půlkami či čtvrtkami švestek. Jestliže to tak máme rádi, můžeme posypat skořicovou drobenkou, kterou si připravíme z másla nakrájeného na menší kousky – dbáme na to, aby bylo hodně studené – do kterého přimícháme třtinový cukr se skořicí a špičkami prstů promneme všechny suroviny na drobenku tak, aby se vytvořily drobné hrudky, jimiž koláč posypeme. Poté vložíme do vyhřáté trouby a pečeme zhruba 35–45 minut nebo dozlatova.

 ---------- 

Koláč podáváme ještě teplý, ale je velmi chutný i vychladlý.

 ---------- 

Stav pečení zkontrolujeme zapíchnutím špejle – jendash;li po vpichu suchá, máme upečeno.


Vytisknout recept

LAMART DOPORUČUJE SPOTŘEBIČE PHILCO

Moderní vzhled, špičkové technologie a vysoký uživatelský komfort jsou klíčovými prvky trub značky Philco. Vaření nikdy nebylo snadnější. Od oblíbené pochoutky Vás nyní budou dělit pouze doteky. Stačí zvolit příslušnou funkci na displeji a vše probíhá tak jak má, aniž byste potřebovali kuchařku.

Prohlédnout spotřebiče Philco >