RECEPTY

Šťavnaté hovězí masíčko, uprostřed růžové, ale plné šťávy, to je sen většiny gurmánů. Našim cílem je Vás provést od nákupu vhodného nádobí či náčiní, až po dokonale připravený moderní pokrm.


Šnekový Velikonoční beránekZobrazit galerii

Šnekový Velikonoční beránek

Šnekový Velikonoční beránek

Obtížnost: střední | Porce: 12 | Čas: 2,5 hodiny


hladká mouka 500 g
sušené droždí 1 balíček
cukr 50 g
sůl špetka
rozpuštěné vlažné máslo 100 g
vejce 2 ks
vlažné mléko 125 ml
rozpuštěné másla na potření těsta a vymazání formy 50 g
   
NA NÁPLŇ:  
rozinky 150 g
cukr 50 g
vanilkový cukr 2 balíčky
loupaných mandlí 100 g
   
NA POLEVU:  
prosátý moučkový cukr 350 g
citronová šťáva 5–6 lžic
marcipánu na potažení hlavy, růžky a oči 200 g

 

Máslem vymažeme formu na chleba, mouku prosejeme do mísy a důkladně promícháme s droždím a špetkou soli. V druhé míse smícháme vlažné mléko, oba cukry, rozpuštěné máslo a vejce. Obě směsi promícháme, zpracujeme v těsto a necháme jej na teplém místě kynout tak dlouho, až téměř zdvojnásobí svůj objem. Po vykynuti rozdělíme těsto na dvě části, z nichž první bude tvořit tělo beránka a druhá poslouží na přípravu šneků.

Smícháme všechny suroviny na náplň a připravíme z nich směs, jejíž polovinu přidáme k první části těsta, prohněteme a vložíme do vymaštěné formy. Necháme ještě asi 15 až 20 minut dokynout a následně při 180 °C pečeme asi 30–40 minut do zlatova. Upečené těsto vyklopíme a necháme vychladnout.

Od chleba odkrojíme asi 3 cm široký klínek na hlavičku. Druhou část těsta ještě jednou dobře prohněteme a vyvalíme z něj obdélník vysoký asi 1 cm. Potřeme jej rozpuštěným máslem, posypeme druhou polovinou náplně a stočíme (nejlépe na dvě rolky), které následně ostrým nožem nakrájíme na části silné asi 1 cm. Takto připravené šneky pečeme na plechu pokrytem pečícím papírem v troubě předehřáté na 180 °C asi 20–25 minut.

Smícháme moučkový cukr s citronovou šťávou, čímž si připravíme polevu, kterou potřeme tělíčko beránka a vyložíme vychladlými šneky. Z půlky marcipánu vytvoříme růžky a oči, druhou půlku rozvalíme na plát a potáhneme celou hlavičku beránka, kterou následně k tělu připevníme špejlemi. Zbylé šneky podáváme k beránkovi jako chutný bonus.

 ---------- 

Po upečení můžeme i šneky potřít polevou z cukru a citronové šťávy.

 ---------- 

Pro zdravější variantu receptu můžeme použít celozrnnou mouku a bio třtinový moučkový cukr. V tomto případě výsledné těsto a poleva budou o něco tmavší.


Vytisknout recept

LAMART DOPORUČUJE SPOTŘEBIČE PHILCO

Moderní vzhled, špičkové technologie a vysoký uživatelský komfort jsou klíčovými prvky trub značky Philco. Vaření nikdy nebylo snadnější. Od oblíbené pochoutky Vás nyní budou dělit pouze doteky. Stačí zvolit příslušnou funkci na displeji a vše probíhá tak jak má, aniž byste potřebovali kuchařku.

Prohlédnout spotřebiče Philco >